דופמין, אצטילכולין ומחלת פרקינסון

מחלת פרקינסון היא הפרעה ניוונית של מערכת העצבים המרכזית. הסימפטומים המוקדמים ביותר קשורים לתנועה וכוללים רעידות, קשיחות, תנועות איטיות וקושי בהליכה. סימפטומים מאוחרים יותר יכולים לכלול חשיבה, שינה, בעיות רגשיות והתנהגותיות, כולל דמנציה. הסיבה המדויקת אינה ידועה, אך נראה כי גורמים גנטיים וסביבתיים ממלאים תפקיד. גורמים אלה מובילים למותם של עצבים המכילים דופאמין בחלק של המוח באמצע הנקרא. לדופמין ולאצטילכולין יש תפקידים בתחום זה של המוח. חשוב להתייעץ עם רופא על אבחון וניהול של מחלת פרקינסון.

דופמין משוחרר באזורים רבים במוח, עם זאת, ישנם ארבעה מסלולים עיקריים. מסלול mesolimbic מעורב תגמול חיזוק. מסלול mesocortical מסייע לווסת את התגובה הרגשית ואת המוטיבציה. מסלול tuberoinfundibular מסייע לווסת את ההורמון פרולקטין. מסלול nigrostriatal מסייע לייצר תנועה היא הנתיב העיקרי מושפע מחלת פרקינסון. לאחר אובדן של 80 אחוזים או יותר של תאי עצב ב ניגריה מהות, תסמינים של מחלת פרקינסון יתפתחו. המנגנון העומד מאחורי אובדן תאי דופמין אלה אינו ידוע.

התרופה הנפוצה ביותר לטיפול במחלת פרקינסון היא levodopa. שלא כמו דופמין, levodopa הוא מסוגל לחצות את המכשול בין הדם למוח. זה הופך דופמין על ידי אנזים הנקרא dopa-decarboxylase במוח, והוא יכול להחליף חלק דופמין אבוד. זה ניתן עם carbidopa התרופה, אשר מעכב dopa-decarboxylase מחוץ למוח, הפחתת ההמרה של levodopa לדופמין בגוף, ובכך להקטין תופעות לוואי. אגוניסטים דופאמין כגון ברומוקריפטין לאגד לתאי עצב לחקות את הפעולות של דופמין. מעכבי MAO-B מקטינים את חילוף החומרים של דופמין.

במערכת העצבים המרכזית, אצטילכולין מסייע עם תשומת לב, עוררות, גמול ותחושה בין פונקציות אחרות. ב המוח התיכון נורמלי, יש איזון בין דופמין ו אצטילכולין. אובדן דופמין מטיל את האיזון לעבר אצטילכולין יותר מדי, אשר תורם גם לתסמינים מוטוריים.

תרופות אצטילכולין לחולי פרקינסון נקראות אנטיכולינרגיות. הם חוסמים את האיתות של אצטילכולין כדי לעזור לשחזר את האיזון של דופמין כדי אצטילכולין. תרופות אלו משמשות לעיתים קרובות אצל אנשים צעירים יותר ועוזרות יותר בסימפטומים כגון רעד במקום תנועה מואטת. תופעות לוואי שכיחות עשויות לכלול יובש בפה, הפרעות במערכת העיכול, ראייה מטושטשת, ישנונות ושיעור לב מוגבר.

פונקציה דופמין

תרופות דופאמין

פונקציות אצטילכולין

תרופות אצטילכולין