שמן דגים לאי ספיקת כליות

אחת השאלות הראשונות שנשאלו לעתים קרובות על ידי חולי כליה מאובחנים לאחרונה נוגעת לשמן דגים. בעוד שחבר המושבעים עדיין נמצא בשאלה האם חומצות השומן מסוג אומגה -3 בשמן דגים מספקות תועלת ארוכת טווח לחולי כליה, נכון לשנת 2011, יותר ויותר נפרולוגים מציעים כי המטופלים שלהם יתחילו משטר דגים.

המונח “אי ספיקת כליות” או “אי ספיקת כליות” יכול לשמש לתיאור חולים עם צלקות כליות קלות, כמו גם חולים בדיאליזה שאין להם כליה. יש אנשים שחושבים שהמונח “אי ספיקת כליות כרונית” מתאר טוב יותר את החולים בשלבים המוקדמים של מחלת הכליות.

פרסום 1999 של העיתון של ג’יימס דונדיו על שימוש ארוך טווח בשמן דגים על ידי מטופלים עם nephropathy IgA סיפק תקווה לחולי כליה משום שהראה כי תוספת של מינון שמן דגים במינון גבוה האיטה את ההתקדמות של נפרופתיה IgA. המשתתפים במחקר של דונדיו במרפאת Mayo נערכו בממוצע 6.4 שנים. הכליות של 85 אחוזים מהחולים הנוטלים שמן דגים היו אמורים להיות מתפקדים שמונה שנים לאחר תחילת המחקר. הערכה זו לשמונה שנות הישרדות של הכליות משווה באופן חיובי את שיעור ההישרדות הצפוי של 56% בקבוצת הביקורת. המחקר של Donadio היה הראיה אמינה הראשונה כי ההתקדמות של מחלה זו יכולה להתקזז עם תוסף תזונה.

לא כל מוצרי שמן דגים נוצרים שווים. חומצות שומן אומגה -3 פעילות בשמן דגים הן חומצה eicosapentanoic וחומצה docosahexanoic, הידוע גם בשם EPA ו- DHA. הנבדקים של דונידיו לקחו מספיק שמן דגים מספיק כדי לספק 1.9 גרם של EPA ו -1.4 גרם של DHA. בעוד רוב המותגים מכילים גרם של שמן דגים לכל כמוסה, כמות DHA ו- EPA לכל כמוסה משתנה באופן נרחב. גם לבדוק את גודל המשרתים על מוצר זה. מותגים המתיימרים לקבל 1,200 מ”ג שמן דגים יש לבחון מקרוב כי זה 1,200 מ”ג נמצא בשתי קפסולה המשרתים, ולא כמוסה אחת.

למרות שמחקרים על תוספי שמן דגים בחולי לופוס והשתלות נערכו, התוצאות אינן עקביות. כותב בגיליון אוקטובר 2010 של “American Journal of Kidney Disease”, אומר ר ‘ג’ פאסט כי “תפקידם של חומצות שומן רב בלתי רווי אומגה -3 בטיפול במחלת כליות נשאר לא ברור.” נדרשים מחקרים ארוכי טווח נוספים ומחקרים קליניים מבוקרים.

שוחח עם נפרולוג שלך לפני נטילת שמן דגים, במיוחד אם אתה לוקח אספירין יומי, איבופרופן או תרופות נוגדות דלקת אחרות שאינם סטרואידים, כי שמן דגים יכול לשפר את הפעולה נגד טסיות של תרופות אלה. זהו חשש מסוים עבור חולים אשר לוקחים אספירין כל יום כדי למנוע מחלת לב.

אי ספיקת כליות

מחקר

מִנוּן

מַחֲלוֹקֶת

אַזהָרָה