האם חיסול של גלוטן מן דיאטה לעזור לכווץ גושים בלוטת התריס?

גושים הנוצרים בבלוטת התריס, בלוטה המייצרת הורמונים מתחת לתפוח של אדם, נקראים גושים, מונח מלכוד שכולל זנים רבים ושונים. למרות שבדרך כלל לא מזיקים, הגושים הם נפוצים מאוד – על פי מרכז בלוטת התריס בניו יורק, 50% מהאוכלוסייה פיתחו או יפתחו אותם. כשליש עד חצי מתכווצים באופן ספונטני ללא צורך בטיפול כלשהו, ​​אך לעולם אין להתעלם מהם משום שכ 5% – מתברר כמקור סרטני [משאבים 1]. אנשים עם מחלת צליאק, מצב אוטואימוני המופעל על ידי חלבונים בחיטה, שעורה ושיפון הנקראים גלוטן, נמצאים גם הם בסיכון מוגבר לתנאי בלוטת התריס האוטואימונית ולהיפך. 1]. כאשר אלה מופיעים יחד, כמה ראיות עולה כי ביטול גלוטן מן הדיאטה עשוי גם לסייע בפתרון בעיות בבלוטת התריס.

הקשר של צליאק בלוטת התריס

מחקר שמטרתו לזהות כמה פעמים מחלת הצליאק ותנאי בלוטת התריס האוטואימונית יצרו תוצאות משתנות, אך מחקר הולנדי שפורסם ב -2007 ב- World Journal of Gastroenterology מצא כי 21% ממשתתפי הצליאק נבדקו באופן חיובי למחלת בלוטת התריס, בעוד ש -15% הקבוצה עם מחלת בלוטת התריס נבדקה חיובית עבור מחלת הצליאק. אם המערכת החיסונית פורסת נוגדנים כדי לתקוף את בלוטת התריס, בלוטת פגום עלול להיות underactive, מצב הנקרא Haishimoto של בלוטת התריס, או overactive, מצב שנקרא מחלת גרייב. אלה, מחלת צליאק הפרעות אוטואימוניות אחרות לעתים קרובות לרוץ במשפחות.

בלוטות התריס

דלקת יכולה לגרום לתירואידים של חולי בלוטת התריס של השימוטו להיות מורחבים, אומר מרכז התריס בניו יורק, אך גושים אינם קשורים בדרך כלל למצב זה. עם זאת, מאז המטופלים של Hashimoto יש סיכון מוגבר לסרטן בלוטת התריס, אם נמצא גולם, רופאים בדרך כלל לבצע ביופסיה מחט כדי לבדוק ממאירות. עם מחלת קבר, אחד או יותר גושים, לעתים קרובות המורכבת של רקמות בייצור הורמון, עשוי להיות נוכח. אם הם הופכים מוגדלים, הנפיחות נקראת זפק. דם או נוזל מלא נוזלים נקרא ציסטה בלוטת התריס.

יַחַס

קיומם של גושים בבלוטת התריס אינו בהכרח אומר שיש משהו לא בסדר עם תפקוד בלוטת התריס שלך, אז הם אולי לא צריך שום טיפול בכלל – אבל רק רופא צריך לעשות את השיחה. אין שום הוכחה לכך שדבקות בתזונה נטולת גלוטן, או כל שינוי תזונתי אחר, יכולה לכווץ גושים. איגוד בלוטת התריס האמריקאי מדגיש כי גושים במגע עם אנשים עם מחלת בלוטת התריס האוטואימונית תמיד צריך להיות מוערך לסרטן. לדברי קבוצת גלוטן אי סבילות, כמה celiacs עם מחלה בלוטת התריס האוטואימונית טוענים כי הסרת גלוטן מן התזונה שלהם הפחית את הצורך שלהם תרופות תחליף הורמונלי. הסרה כירורגית היא טיפול סטנדרטי עבור גושים ממאירים עבור גושים שפירים כי לא לגרום לתסמינים כלשהם, בעוד המתנה הפקוחה היא הטיפול המועדף על ידי הרופאים.

ממצאים מעורבים

סקירה ממצה של ממצאי מחקרים קודמים למחלת צליאק ומחלת בלוטת התריס האוטואימונית פורסמה בגיליון 2007 של “רפואה קלינית ומחקר”. מאמר אחד שצוטט על ידי המחברים הגיע למסקנה כי נוגדנים הקשורים בלוטת התריס נוטים להיעלם כאשר צליאק עם מחלת בלוטת התריס האוטואימונית הלך על דיאטה נטולת גלוטן – אבל מחקרים אחרים מצאו כי הסרת גלוטן לא משנה. לאחר שקילת הראיות, החוקרים הסיקו כי כאשר מחלת צליאק מאובחנת ותזונה נטולת גלוטן מאומצת בשלב מוקדם בחיים, הסיכויים לשפר את הצליאק ימנע התפתחות הפרעות אוטואימוניות אחרות.