דבש יכול לנקות בעיות סינוס?

גודש באף, כאבי פנים וטיפות לאחר האף הם סימפטומים שכיחים של סינוסיטיס, או סינוס זיהום. 30 מיליון בני אדם אובחנו עם סינוסיטיס בשנת 2011, על פי המכון הלאומי לאלרגיה ומחלות זיהומיות. אנטיביוטיקה היא טיפול נפוץ לדלקת סינוסיטיס, אך שימוש ממושך בתרופות אלו לבעיות סינוס כרוניות אינו נתמך על ידי מחקר קליני. הדבש נחקר כטיפול אלטרנטיבי למצב זה.

דבש קרבות חיידקים

הדבש כבר זמן רב touted עבור תכונות אנטיבקטריאלי שלה. על פי מאמר שפורסם ב – 2011 במאמר “פסיפיק אסיה Journal of טרופי ביומדיסין,” היכולת של הדבש להילחם חיידקים עשוי להיות קשור pH חומצי שלה, תכולת הסוכר גבוהה אנזימים כמה יונים המייצרים מי חמצן. החומר המתוק הדביק שימש לטיפול במצבים החל מפצעים נגועים ועד כיבים פפטיים ודלקות בדרכי השתן.

תרבויות בניגוד

מחקר מתנגש קיים לשימוש בדבש כטיפול יעיל בסינוסים. במחקר שפורסם בשנת 2009 ב “Journal Of Otolaryngology – ניתוחי ראש וצוואר”, חוקרים התיישבו שני זנים של חיידקים שגורמים בדרך כלל לדלקות בסינוסים. השיעור שבו הדבש נהרג חיידקים היה גבוה באופן משמעותי מזה של אנטיביוטיקה שנקבעו בדרך כלל על סינוסיטיס, על פי המחברים. במחקר אנושי ב “Journal of Otolaryngology – ראש & צוואר ניתוח” שפורסם בשנת 2011, המשתתפים השתמשו מרסס דבש מלוחים מדי יום במשך 30 ימים. תשעה מבין 34 נבדקי הטיפול חוו הקלה בסימפטומים, אך לרסס הדבש לא הייתה השפעה על כמות החיידקים הנמצאים בסינוסים שלהם כאשר מדענים בדקו זאת.