קפאין & הפרעה דו קוטבית

רופאים ממליצים לחולים דו קוטביים להימנע מצריכה של חומרים המכילים קפאין כגון קפה. קפאין משבש את מחזורי השינה של החולים הדו קוטביים, ותורם להתקפות של מאניה והיפומניה. מחקר שנערך בשנת 2009 חשף ממצא מדאיג עוד יותר. זה הראה כי שתיית קפה נראה להגדיל ניסיונות התאבדות בקרב חולים דו קוטביים.

הפרעה דו קוטבית

הפרעה דו קוטבית, או דיכאון מאני, היא מחלה נפשית המאופיינת במחזורים של תנודות במצב הרוח. המחלה היא גנטית. למטופל הדו קוטבי יש בדרך כלל הורה דו קוטבי וקרובי משפחה אחרים עם הפרעה דו קוטבית. סימפטומים דו קוטביים נגרמים על ידי שינויים חריגים בתפקוד המוח, אשר עדיין לא הבינו לחלוטין. לא ניתן לרפא את המחלה, אך ניתן לייצבה באמצעות תרופות, פסיכותרפיה ושינויים באורח החיים, כך שהחולים יכולים בדרך כלל לחיות חיים פרודוקטיביים: פרסום של “דיכאון ודו-קוטביות”, “מזון ומצב רוח”, מציע עזרה לחולים דו-קוטביים המבקשים ייעוץ על טוב הרגלי אכילה.

מאניה

במהלך מאדים דו קוטביים, מצב הרוח של אדם עשוי להסלים מ אושר למדינה לא רציונלית, פסיכוזה, שבו האדם מפתחת הזיות, לראות דברים שאינם מתרחשים בפועל, או אשליות, כגון אמונה כוזבת כי לאדם יש כוחות על אנושיים, מלווה רמות גבוהות באופן חריג של אנרגיה ונדודי שינה במשך ימים בכל פעם.במקרים מוגבהים יותר, היפומניה, מטופל דו קוטבי בדרך כלל לא הופך פסיכוטי, אבל עשוי להיות אנרגיה, אופטימי מדי, לקחת על עצמו יותר מדי פרויקטים לישון מעט מאוד.

שקעים

כאשר מאניה דו קוטבית הסתיימה, המטופל נופל מן המדינה מוגבה לתוך נורמליות או דיכאון. מטופל דו קוטבי הנכנס לדיכאון עלול לחוות אובדן הדרגתי של אנרגיה ועניין בפעילות החיים. ככל שהדיכאון מחמיר, החולה הדו-קוטבי עלול להפוך לביקורת עצמית לא רציונאלית ולמתאבדים, ולעתים להיות פסיכוטי, חווה הזיות והזיות שליליות.

השפעות קפאין

רופאים מזה זמן רב מודעים לכך שחולים דו קוטביים מושפעים לרעה מקפאין. נדודי שינה שנוצרו על ידי קפאין יכולים לעזור להניע או להחריף מאניה או היפומניה, ויכולים לגרום לחולים דו-קוטביים להיות יותר חרדים ומבוהלים. מחקר איטלקי שנערך על ידי C. Baethge ועמיתים אחדים, “קפה ושימוש בסיגריות: קשר עם מעשי התאבדות ב -352 סרדינית הפרעות דו קוטביות “, בחנו את ההשפעות של עישון ושתיית קפה על חולים דו קוטביים וחשפו אפקט מטריד עוד יותר של קפאין. חולים דו קוטביים ששתו קפה היו בסיכון גבוה פי 2.42 להתאבד מאשר חולים שלא שתו קפה. חולים דו קוטביים שעישנו היו בסיכון גבוה פי 1.79 להתאבד מאשר לא מעשנים.

הימנע קפאין

המחקר האיטלקי הוא הדו”ח הראשון המציע כי קפאין יכול לגרום לחולים דו קוטביים לנסות התאבדות. מחברי המחקר מזהירים כי אפילו חומרים משפטיים המשפיעים על מצבי הרוח של אנשים ועל רמות האנרגיה עשויים להיות השפעות מזיקות על חולים דו קוטביים. חולים דו קוטביים צריכים להימנע מצריכה של קפאין ולוותר על עישון.